Objawy braku witaminy C

Objawy braku witaminy C

Medycyna mitochondrialna udowodniła, że niedobór witaminy C może powodować poważne problemy zdrowotne. Sama witamina C może być dostarczana przez pożywienie lub substancje mitochondrialne w formie suplementu.

Zaburzenia spowodowane brakiem witamin

Twoje dziąsła składają się częściowo z kolagenu, dlatego wydają się bardziej wrażliwe, gdy spada poziom witaminy C. Mogą również krwawić, a ponieważ witamina C pomaga w gojeniu się ran, niedobór oznacza, że krwawiące dziąsła nie będą się goić tak szybko. Opuchnięte dziąsła są wynikiem stanu zapalnego, procesu, któremu witamina C pomaga zapobiegać jako przeciwutleniacz. Wykazano, że odpowiednie spożycie witaminy C jest korzystne dla poprawy zdrowia dziąseł i zmniejszenia stanu zapalnego. Krwawienie z nosa występuje, gdy pękają maleńkie naczynia krwionośne w nosie, więc częste krwawienia z nosa są oznaką słabych naczyń krwionośnych w nosie. Ponieważ naczynia krwionośne są wzmacniane przez kolagen, niedobór witaminy C może powodować osłabienie naczyń krwionośnych, powodując ich pękanie i częste krwawienia z nosa. Łatwo jest uzyskać witaminę C z owoców cytrusowych.

Witamina C jako istotna substancja mitochondrialna

Kiedy twoje włosy są zdrowe i lśniące, to dobry znak, że jesz zbilansowaną dietę. Kiedy twoje końcówki się rozdzielają, a twoje włosy są suche, możesz mieć niedobór witaminy C. Włosy zależą od kolagenu pod względem siły i zdrowia: gdy masz niską zawartość C, produkcja kolagenu spada, co prowadzi do słabych i łamliwych włosów, które łatwo wypadają.

Mechanizm gojenia organizmu jest częściowo zależny od witaminy C: Odpowiedź immunologiczna, która działa naprawczo na rany i zwalcza infekcje, zależy od witaminy C. Składnik odżywczy pomaga również w tworzeniu kolagenu, który wzmacnia tkankę bliznowatą tworzącą się nad ranami. Przy niedoborze witaminy C proces ten jest mniej wydajny, powodując dłuższe krwawienie i wolniejsze gojenie.